Datortomogrāfija ir plaši pieejama diagnostiskās radioloģijas izmeklēšanas metode, kurā, tāpat, kā parastā rentgenogrāfijā, tiek izmantots rentgena starojums. Datortomogrāfija (DT) atšķiras ar to, ka izmeklējuma laikā iegūst daudzus ķermeņa daļu attēlus šķērsgriezumā (3D rekonstrukcijās).
Vēlamies informēt, ka Saldus filiālē notiks datortomogrāfijas iekārtas maiņa un ar prieku paziņojam, ka filiālē tiks uzstādīts "General Electric" 64/128 slāņu datortomogrāfs "REVOLUTION EVO with AsiR"!
Ražotājam GE iekārtā Revolution ir izdevies apvienot datortomogrāfijas vadošās tehnoloģiskās koncepcijas - visas vienā. Augsta izšķirtspēja, nevainojams darbības ātrums, par 40% mazāks starojums un iespēja iegūt izcilus šķērsgriezuma attēlus - šie parametri līdz šim dažādām iekārtām bija atšķirīgi - vienā labāks kāds no tiem, otrā savukārt cits, taču tagad visi šie būtiskie parametri ir izcili un apvienoti vienā iekārtā. To nodrošina absolūti jauna, GE attīstīta attēlveidošanas ķēde, kas ir revolucionāra datortomogrāfijā.
Jaunais datortomogrāfs izmeklējumus ļauj veikt daudz ātrāk ar izcilu attēlu kvalitāti.
Priekšrocības:
- vienā skenēšanas epizodē iespējams veikt sarežģītus vairāku pakāpju izmeklējumus;
- īsākā laikā var noteikt precīzu diagnozi pat komplicētākajos gadījumos;
- daudzos gadījumos var iztikt bez atkārtotiem vai invazīviem izmeklējumiem;
- iekārta ļauj būtiski samazināt artefaktus un nodrošināt homogēnu attēlu visaugstākajā kvalitātē;
- asinsvadu izmeklējumi ir precīzāki, iegūtajos attēlos ir labāks kontrastējums;
- iegūtie attēli tiek apstrādāti ar speciālām programmām, ir iespējams iegūt uzskatāmus 3 D attēlus, veikt virtuālas procedūras, piemēram, aknas rezekcijas simulēšanu;
- iekārtadarbojas daudz klusāk, nekā līdz šim ierasts;
- līdz 40% samazināta starojuma deva. Tas dod iespēju veikt arī plaušu skrīninga izmeklējumus;
- iekārta ir piemērota klientiem, kuri nevar kontrolēt pozu, kustības un elpošanu, vai arī nespēj sadarboties ar ārstu (piemēram, aizturēt elpu), jo skenēšanu iespējams veikt faktiski bez elpas aizturēšanas maksimāli īsā laikā;
- var ērtāk un drošāk veikt izmeklējumus arī adipoziem pacientiem - ar ķermeņa masu līdz pat 227 kg.
"Vizuālā diagnostika" Saldus filiāles pacientiem šie datortomogrāfijas izmeklējumi ir pieejami arī par valsts līdzekļiem, piedaloties tikai ar NVD (Nacionālā veselības dienesta) noteikto līdzmaksājumu*.
* Uz izmeklējumu jābūt nosūtījumam no ģimenes ārsts vai speciālista, kuram ir sadarbība ar NVD.
Kas ir datortomogrāfija (DT)?
- Datortomogrāfija ir plaši pieejama diagnostiskās radioloģijas izmeklēšanas metode, kurā, tāpat, kā parastā rentgenogrāfijā, tiek izmantots rentgena starojums. DT atšķiras ar to, ka izmeklējuma laikā iegūst daudzus ķermeņa daļu attēlus šķērsgriezumā (3D rekonstrukcijās). Var izmeklēt pacientus, kuriem ir klaustrofobija un metāliskie implanti, ja tie neietekmē attēla kvalitāti.
- Veicot DT izmeklējumu, lai mazinātu jonizējošā starojuma dozu pacientam, svarīgi apkopot no pacienta ziņas par slimības anamnēzi un iepriekšējiem izmeklējumiem.
- Lai izvairītos no nekvalitatīviem attēliem, pirms izmeklējuma pacientam jānoņem visas metāliskās detaļas no tām ķermeņa daļām, kas tiek izmeklētas - rotaslietas u.c.
- DT sniedz nozīmīgu informāciju pirmoperācijas plānošanā, īpaši, pie kompleksiem veidojumiem, un tā tiek plaši pielietota pēcoperāciju komplikāciju noteikšanā. Veicot datortomogrāfijas izmeklējumu, pacients tiek noguldīts uz speciāla galda, ap kuru izmeklēšanas laikā rotē rentgenspuldze. Izmeklēšana pacientam nav sāpīga un nepatīkama.
- Krūškurvja un vēdera dobuma izmeklējumiem bieži nepieciešams ievadīt vēnā kontrastvielu, kas ievērojami uzlabo diagnostiskās iespējas. Kontrastviela nav kaitīga un neizsauc nepatīkamas organisma blakusreakcijas.
Kas jāņem vērā?
Sagatavošanās datortomogrāfijas (DT) izmeklējumam ar kontrastvielu
- Asins analīzes – gfa, kreatinīns, urea (ne vecākas par divām nedēļām)
- Iepriekšējā dienā jāizdzer vismaz divi litri ūdens
- Izmeklējuma dienā jādzer ūdens (bez ierobežojuma)
- Izmeklējuma dienā nedrīkst dzert kafiju
- Ja izmeklējums ir līdz plkst. 12.00, neko nedrīkst ēst
- Ja izmeklējums ir pēc plkst. 12.00, no rīta brokastīs var apēst kādu augli, dārzeni, jogurtu
- Līdzi jābūt 0,5 l ūdens
- Līdzi jāņem iepriekšējo izmeklējumu rezultātu kopijas
- Cukura diabēta pacienti divas dienas pirms izmeklējuma nedrīkst lietot metforālu un metforminu
Izmeklējumus ar intravenozu kontrastvielu neveic, ja pacientam ir alerģija pret kontrastvielu, ja pacienta seruma kreatinīna līmenis pārsniedz normu.
Izmeklēšana nav ieteicama grūtniecības laikā, izņemot gadījumus, kad izmeklējumā iegūstamā informācija atsver izmeklēšanas risku.
Uzziniet vairāk un piesakieties!
Tālr: +371 63821100, +371 26339991
E-pasts izmklējuma pieteikšanai: saldus@vc4.lv